مقایسه لامپ های LED (LED ،COB و SMD)

فهرست محتوا

مقایسه لامپ LED ،COB و SMD

مقایسه لامپ LED  ،COB و SMD

مقایسه لامپ LED ،COB و SMD و بررسی تفاوت های هریک از آنها موجب می شود تا مناسب ترین لامپ درخور برای نیاز خود را خریداری و تهیه نمایید. با توجه به ویژگی های منحصر به فرد هریک از این لامپ ها و همچنین کارایی هرکدام در فضای مخصوص، اطلاع از تفاوت های آنها با یکدیگر ملزوم خواهد بود.

همانطور که میدانید حضور تکنولوژی LED انقلاب بزرگی در صنعت لامپ های الکتریکی ایجاد کرد. پیشرفت روزافزون فنآوری و نوآوری درخانواده ی این چراغ ها منجر به خلق لامپ های متفاوت COB و SMD شده و تجهیزات نورپردازی و روشنایی را از هر جهت بهبود بخشیده اند. بطورکلی فناوری گوناگون تولید لامپ به سه دسته کلی لامپ های رشته ای (التهابی)، لامپ های گازی( تخلیه) و دیودهای نور افشان تقسیم می شوند که هر یک دارای زیر مجموعه های مختص به خود می باشند. در ادامه مطلب به جهت مقایسه لامپ های LED  ،COB و SMD، هریک از آنها را بررسی و به بیان تفاوت های هرکدام از آنها می پردازیم.

جهت استعلام قیمت و خرید  انواع تجهیزات روشنایی منزل به صفحه محصولات یونیک لایت مراجعه کنید.

مقایسه لامپ های LED

لامپ LED چیست

نمونه های اولیه لامپ ال ای دی در دهه 60 میلادی طراحی و ساخته شد و در طی سالهای متوالی بهبود داده شد و تکامل پیدا کرد تا به امروز نمونه های لامپ ال ای دی (نسل سوم) این تکنولوژی بسیار فراگیر شده و در صنایعی حتی غیر از نورپردازی فضاها به صورت گسترده کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال در ساختار اسباب بازی، تجهیزات راهنمایی و رانندگی، صنایع خودرو و بسیاری از محیط های دیگر به وفور به کار گرفته می شود. دقت داشته باشید، LED مخفف کلمات LIGHT-EMITTING DIODE می باشد که در حقیقت به معنای دیودهایی می باشند که با اتصال به جریان مستقیم، از خود نور ساطع می کنند. این دیودها و محصولات در ابتدای کار قیمت قابل توجهی داشتند اما به مرور با استفاده از فرایند مسطح سازی در تولید تراشه های نیمه هادی برای دیودهای ساطع کننده، هزینه ساخت LED بسیار کاهش پیدا کرد و قیمت مناسبی پیدا کردند.

برخی از ویژگی و مزایای لامپ های ال ای دی عبارتند از:

 • طول عمر زیاد : چراغ های ال ای دی امروزی به صورت میانگین حدود 50000 ساعت طول عمر مفید دارند.
 • بهره وری انرژی : بازده بسیار بالا در برابر مصرف کم انرژی است.
 • هماهنگی با محیط زیست : این نسل از چراغ ها نسبت به سایر لامپ های الکتریکی، آسیب کمتری برای محیط زیست به دنبال خواهند داشت.
 • عدم انتشار گرما و اشعه UV: تکنولوژی LED حرارت بسیار ناچیزی تولید می کنند و همچنین به دلیل عدم ساطع کردن اشعه فرابنفش می توانند برای نورپردازی آثار هنری کاربردی بوده و مورد استفاده قرار می گیرند.
 • انعطاف پذیری در طراحی : دیودهای نوری به علت سایز بسیار کوچیکی که دارند به شکل های مختلف در طراحی چراغ ها استفاده می شوند.
 • ال ای دی ها بعد از برقراری جریان الکتریسیته بلافاصله روشن می شوند و همچنین برعکس بعضی از لامپ های قدیمی تر، تعداد روشن و خاموش کردن لامپ تاثیری در خرابی ندارد.

 

لازم به ذکر است که لامپ های SMD و COB هر دو به نوعی زیر مجموعه ای از خانواده LED محسوب می شوند که به لحاظ ساختار و ویژگی ها بهینه شده اند.

بیشتر بخوانید: فتوسل چیست ؟

مقایسه لامپ های LED

لامپ ال ای دی SMD چیست

لامپ SMD درواقع یکی از انواع خانواده LED می باشند. واژه SMD درواقع مخففSURFACE MOUNTED DEVICE می باشد. تراشه هایLED دراین تکنولوژی به صورت دائم و با متود نصب سطحی (SMT) بر روی مدار الکتریکی قرار میگیرند. در این روش دیگر نیازی به سوراخ کرد بورد نمی باشد.

از مزایای نصب سطحی LED می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش حجم قطعه به دلیل استفاده کمتر از قلع.
 • کاهش خطا در روند تولید و بالا رفتن کیفی مونتاژ به علت دخالت کمتر نیروی انسانی.
 • زاویه پخش چراغ ها با تکنولوژی SMD بسیار گسترده است.
 • کاهش هزینه ها.
 • تراشه های SMD دارای انواع مختلفی بر اساس ابعاد هستند. 2835، 5050 و 5630 نمونه هایی از این چیپ ها هستند.

در پایان یادآوری دو نکته لازم است:

 1. قطعات DIP تکنولوژی قدیمی تری نسبت به قطعه SMD دارند، که بورد سوراخ شده و قطعه از زیر به آن لحیم می شود.
 2. ال ای دی های پاور(POWER LED) به دلیل اینکه دارای شیوه مشابه لحیم کاری هستند، جز خانواده SMD محسوب می شوند.
مقایسه لامپ های LED

لامپ ال ای دی COB چیست

یکی از پیشرفت های جدید تکنولوژی ال ای دی ها تراشه COB نام دارد که در هنگام روشن شدن، مانند یک صفحه نور می باشد. COB درواقع اختصار کلمات CHIPS ON BOARD می باشد. این نوع چراغ از یک تراشه ساخته شده است که به صورت مستقیم بر روی مدار نصب و تعبیه می شود. این تراشه تنها دارای یک مدار و دو کنتاکت می باشد. این نوع منبع نوری دارای راندمان حرارتی پایین و مقدارنور(شار نوری) نسبت به توان مصرفی است. البته بعضی از شرکت های تولید کننده نمونه هایی از آن ساخته که می توانند Lm/w 250 به ازای 20 میلی آمپر جریان نور تولید کنند.

برخی از مزایای COB می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • COB دارای نورمتمرکزتر و قابل کنترل تر می باشد.
 • با استفاده از لنز در ساختار لامپ های COB می توان پرتاب نور بیشتری را ایجاد کرد. بنابراین در فضاهایی که دارای ارتفاع سقف بلندتر هستند، استفاده از این خانواده از ال ای دی ها بیشتر توصیه می شود.
 • COB دارای مقاومت حرارتی بهتری می باشد.
مقایسه لامپ های LED

مقایسه لامپ SMD و COB

این دو تکنولوژی به دلیل تفاوت هایی که در ساختار فنی خود به جهت روند تولید دارند، دارای تفاوت های گوناگونی هم در زمینه تولید روشنایی و هم به لحاظ مشخصات ظاهری دارند.

 • تراشه های SMD می توانند نهایتا سه دیود را روی خود جای میدهند، در صورتیکه تراشه COB دارای نه عدد و یا تعداد بیشتری دیود بر روی هر تراشه است.
 • راندمان تولید نور COB نسبت به SMD بیشتر خواهد بود.
 • به دلیل تفاوت در ساختار این دو، COB دارای خیرگی کمتری بوده اما کیفیت نوری بهتر و یکنواخت تری دارد؛ اما درمقابل SMD ها درخشان تر می باشند.
 • چراغ های COB دارای پرتاب نور بیشتر و چراغ های SMD دارای پخش نور بیشتر هستند.
 • چراغ COB در ساختار خود دارای یک رفلکتور می باشد که ساطع شدن پرتوهای نور را مدیریت کرده و نوری متمرکز پرتاب می کند.
 • در چراغ های SMD تراشه امکان ایجاد رنگ های متنوع را دارد در صورتی که در COB تراشه فقط به صورت تک رنگ نور تولید می شود، همین موضوع باعث بوجود آمدن نسل جدید MCOB شده است .
 • تکنولوژی SMD بین 50 تا 100لومن به ازای هر وات نور تولید می کند در صورتیکه COB ، حداقل 80 لومن نور به ازای هر وات تولید می کند.
 • به صورت کلی هزینه های تولید SMD از COB بیشتر است.
 • به صورت معمول لامپ ال ای دی COB در چراغ های با توان 50 وات مورد استفاده قرار می گیرد، در صورتی که لامپ های SMD چراغ هایی با توان های تا 1000 وات هم می سازند.
 • شاخص نمود رنگ CIR در لامپ های SMD بین 70 – تا 80 می باشد در صورتیکه همین شاخص در لامپ های COB بالای 90 قرار دارد.
 • به لحاظ شکل ظاهری، چراغ هایی که در آن از لامپ های SMD استفاده می شود دارای یک دیفیوزر هستند که مانع دیده شدن اجزای داخلی چراغ می شود، اما در چراغ های COB داخل چراغ و ال ای دی دیده می شود. همچنین چراغ های SMD ضخامت کمتری نسبت به چراغ های COB دارند.
 • همانطور که گفته شد به دلیل پخش نور بازتر در چراغ های SMD از این خانواده بیشتر برای اکثر فضاهای مسکونی مانند اتاق نشیمن که سایه کمتری مورد نیاز است استفاده می شود و چراغ های COB به دلیل نور ایجاد نور موضعی برای فضاهایی مثل کافی شاپ، دفاتراداری وقسمتهای مثل کانتر آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند.

نوشته ی پیشنهادی :

نورپردازی دکور فروشگاه و مغازه

نورپردازی دکور فروشگاه و مغازه [ نکات تخصصی ]

نورپردازی فروشگاه و مغازه نورپردازی فروشگاه و مغازه و همچنین طراحی و اجرای دکوراسیون صحیح و زیبای آن موجب می شود اجناس و محصولات فروشگاه بیشتر از هروقت در معرض دید خریداران قرار گرفته و آنها را برای خرید ترغیب کند. در حقیقت جذابیت فضا و بطورکلی دکوراسیون زیبا و شیک فروشگاه منجر به جلب نظر مشتریان شده و موجب می شود مراجعه کنندگانی که برای نخستین بار وارد فروشگاه …

فهرست